Hakkilan sisäradat avataan 1.9.2019

Hakkilan sisäradat avautuvat jälleen Syyskuun ensimmäinen päivä, tervetuloa ajamaan! Syyskauden uutuus on Crawling-rata, joka on tarkoitettu hitaasti haastavien esteiden yli ryömiville maastoautoille. Syyskuun loppupuolella jatkuvat rallikoulut sekä viikoittaiset kerhokilpailut. Tervetuloa harrastamaan Euroopan tasolla erittäin hienossa rc-keskuksessa. Maailmaltakaan ei löydy montaa rc-keskusta, josta löytyy seitsemän rataa saman katon alta, buffetti sekä Hobbyfactoryn myymälä.

Talkoot ratojen kuntoon laittamiseksi 24.8. ja 25.8. Olkaa hyvä ja osallistukaa talkoisiin, sillä ratamaksut eivät sisällä täyttä palvelua. Ei huolta jos et näihin ensimmäisiin talkoisiin ehdi, sillä syyskaudella kokeillaan kuukausittaisia talkoita. Näin kukin pysyy helpommin aikatauluttamaan itselleen ainakin yhdet talkoot per kausi. Vastineeksi kohtuullisista ratamaksuista, kunkin tulee osallistua talkoisiin vähintään kerran kaudessa. Jokaisella on myös vastuu pitää paikat kunnossa ratoja käyttäessään. Tämä tarkoittaa vähintäänkin omien jälkiensä korjaamista varikolla sekä rataan aiheutuneiden vahinkojen korjaamista, kuten radan reunaletkujen paikoilleen siirtämistä ajon jälkeen. Ratojen pyörittäminen tapahtuu täysin Fullspeed RC -yhdistyksen jäsenten voimin, eli meidän kaikkien toimesta. On suoranaisesti röyhkeää jättää pienet asiat muiden hoidettavaksi, kuten roskien lattialta noukkiminen. Tekemällä koko ajan pientä ylläpitoa, ympäristö säilyy miellyttävänä ja talkoot mukavan lyhyinä.

Samaan hengenvetoon haluan kiittää kaikkia kerhon jäseniä kerhoilusta ja tehdystä työstä kuluneiden kausien aikana. On vaikea hahmottaa kokonaiskuvaa, että vuoden aikana yhdistyksen eteen tekee töitä aktiivisesti reilusti yli 50 henkeä. Suurin osa työstä tehdään "piilossa", koska tilojen ja ratojen kunnostusta tehdään hyvin vaihtelevina aikoina ja et todennäköisesti ole aina näkemässä työn suorittamista. Lisäksi paljon työstä on radan ulkopuolella tehtäviä ostosreissuja, toimistotyötä yms., joka ei radalla näy. Kiitos tästä, terveisin vt ratatoimikunnan johtaja.

Hakkilan sisärada, kuvassa touringrata viime keväältä

Hakkilan sisärada, kuvassa touringrata viime keväältä